top of page

Druhy pracovnych zmluv.

typy pracovnych zmluv v NL

Zamestnavatelia potrebuju flexibilne pracovne sily a zamestnanci potrebuju mat istoty. Vlada sa snazi vyvazit obidva zaujmy napriklad tym ze zamestnavatelom umoznuje uzatvaranie docasnych pracovnych zmluv (tijdelijke arbeidsovereenkomsten) a zaroven sa stara o to aby zamestnanec po vyprsani doby docasnej zmluvy dostal pevnu pracovnu zmluvu (vast contract). Existuju aj dalsie druhy pracovnych zmluv ako napriklad uitzendcontract (zmluva pre zamestnancov pracujucich cez pracovne agentury) a oproepcontract (zmluva na zavolanie).

TIJDELIJK CONTRACT (docasna zmluva)

Pri docasnej pracovnej zmluve (alebo zmluve na dobu urcitu) ide o dohodu ako dlho bude zamestnanec pre zamestnavatela pracovat. Toto moze byt napriklad niekolko mesiacov alebo po dobu trvania urciteho projektu. Pracovna zmluva je nasledne automaticky ukoncena. Na zamestnancov s docasnou zmluvou sa vztahuju vo vseobecnosti rovnake pracovne podmienky ako na zamestnancov s pevnou pracovnou zmluvou (vast contract).

Pri docasnej zmluve uzavretej minimalne na pol roka ma zamestnavatel zavazok najneskor mesiac pred jej skoncenim zamestnanca pisomne informovat ci mu zmluvu predlzi alebo nie. Pokial zamestnavatel zamestnancovi neposkytne tuto informaciu, alebo ju neposkytne nacas, zamestnanec ma pravo na odskodne vo vyske maximalne jedneho mesacneho platu.

Po skonceni skusobnej lehoty (proeftijd) nie je ani tu mozne ci uz z jednej alebo druhej strany ukoncit zmluvu len tak zo dna na den a bez dovodu.

Pri predlzovani zmluvy platia nasledovne zakonom dane pravidla:

- docasnu zmluvu je mozne predlzit maximalne 2x v priebehu 2 rokov

- pokial ma zamestnanec docasnu zmulvu na obdobie 2 rokov a viac je mozne ju jednorazovo predlzit zmluvou na 3 mesiace

- pokial zamestanec pre zamestnavatela pracuje pocas druhej alebo dalsej zmluvy dlhsie ako 2 roky, automaticky ziskava pevnu pracovnu zmluvu, okrem pripadu ze obdobie medzi jednotlivymi zmluvami je dlsie ako 6 mesiacov

- zamestnanec ma pravo na pevny kontrakt aj pokial su s nim uzavrete 3 po sebe nasledujuce docasne zmluvy (alebo su uzavrete v priebehu 6 mesiacov)

- pokial sa po skonceni docasnej zmluvy nic nedeje a zamestnanec pre zamestnavatela nadalej pracuje a zamestnanec este nema narok na pevnu zmluvu, docasna zmluva sa v tichosti predlzi aj spolu s pracovnymi podmienkami, a to na dobu max. 1 roka.

Vynimky

O momente kedy sa z docasneho konktraktu stane pevny kontrakt je v zmluve mozne urobit aj ine dohody, tieto vsak musia vzdy zvyhodnovat zamestnanca. Je takztiez mozne dohodnut ze zamestnanec ziska pevny kontrakt po jednom roku. V CAO (collectieve arbeidsovereenkomst, kolektivna pracovna zmluva)* moze byt stanovene ze zamestnanec ziska pevnu zmluvu az neskor ako po 3 docasnych kontraktoch. Napriklad aj pre pracu ktora sa kvoli podnebiu alebo prirode (sezonna praca) vykonava iba 9 mesiacov rocne sa mozu tiez vztahovat ine dohody.

*CAO (collectieve arbeidsovereenkomst, kolektivna pracovna zmluva)

CAO je pisomna zmluva ktora uvadza dohody o pracovnych podmienkach, napriklad o vyplate, priplatkoch, platbe za nadcasy, pracovnych casoch, skusobnej dobe, vypovednej dobe a dochodku. Tejto teme sa budeme v buducnosti venovat podrobnejsie.

VAST CONTRACT (pevna pracovna zmluva, pracovna zmluva na dobu neurcitu)

Pri tomto druhu zmluvy sa koniec pracovneho pomeru neuvadza, ukonci sa az v pripade ked zamestnanec da alebo dostane vypoved. Ak chce dat zamestnavatel zamestnancovi vypoved, platia tu striktne pravidla a postupy pre vypovednu dobu a proceduru.

UITZENDCONTRACTEN (zmluvy s pracovnymi agenturami)

V tomto pripade ma zamestnanec (uitzendkracht) zmluvu s pracovnou agenturou (uitzendbureau) a ta ho vysiela vykonavat pracu u svojich klientov, po dobu kym to klient potrebuje a chce. Plati tu pravidlo, ze cim viac tyzdnov pre agenturu pracujete, tym viac prav si budujete:

Fase A / Fase 1 of 2 Tato faza kontraktu trva prvych 78 tyzdnov. Pocas tejto doby moze byt kontrakt zastaveny kedykolvek v momente ako uz pracovnik nie je viac potrebny.

Fase B / fase 3 Pokial po faze A pracovnik ostane pracovat pre tu istu pracovnu agenturu, dostane sa do fazy B, to plati aj pokial pre nu medzicasom nepracuje no v priebehu 26 tyzdnov je danou agenturou vyslany pracovat znova. V tomto obdobi uz pracovnik dostane docasny typ kontraktu a ma narok na mzdu aj pokial by viac na danu pracu potrebny nebol. Faza B konci po 4 rokoch alebo 6 kontraktoch.

Fase C / fase 4 Po uplynuti fazy B nasleduje faza C, co je vlastne pevna pracovna zmluva (vast contract) s pracovnou agenturou.

FLEXIBILE CONTRACTEN, OPROEPCONTRACTEN (flexibilne zmluvy, zmluvy na zavolanie)

Pri tychto zmluvach nie je presne stanovene kolko hodin prace ma zamestnanec vykonat. Zamestnanci su zakonom chraneni niekolkymi vseobecnymi pravidlami. Najbeznejsie typy flexibilnych zmluv su nul-urencontract en min-maxcontract.

Pravidla

- pri zmluve do 15 hodin tyzdenne bez pevnych pracovnych casov sa plati minimalne 3-hodinovy plat za zavolanie

- pokial je zamestnanec chory, vyplaca sa mu mzda za casy v ktorych by pracoval

- pokial zamestnanec pracuje 3 po sebe iduce mesiace kazdy tyzden minimalne 20 hodin mesacne, moze ziadat o pracovnu zmluvu na tieto hodiny

- ak zamestnanec pracuje 3 mesiace alebo dlhsie viac hodin ako bolo dohodnute, moze ziadat aby sa jeho pocet hodin zvysil aj v zmluve

- na predlzovanie tychto zmluv sa vztahuju rovnake pravidla ako pre docasne zmluvy

Nul-urencontract

Zamestnanec pracuje vtedy ked ho zamestnavatel zavola, nie je stanovena ziadna dohoda o pocte pracovnych hodin.

Min-maxcontract

Je dohodnuty minimalny pocet pracovnych hodin, a to tyzdenne, mesacne alebo rocne. Tieto hodiny su garantovane.

Dalej je dohodnute na kolko hodin je zamestnanec zavolany maximalne. Garantovane hodiny musia byt vyplatene aj ked zamestnanec zavolany nebol.

 
bottom of page